وظیفه پمپ باد در ترمز بادی کامیون‌ ها چیست؟

برخلاف سیستم‌های ترمز در اتومبیل‌های سواری، در کامیون‌ها از قطعه‌ خاصی به نام پمپ باد استفاده می‌شود. شناخت وظیفه پمپ باد در ترمز بادی کامیون‌ ها یکی از مهم‌ترین مواردی است که هر راننده کامیونی باید با آن آشنایی کاملی داشته باشد. امروزه استفاده از ترمز بادی در کلیه کامیون‌ها به یک امر رایج تبدیل شده است. از این نوع ترمز با نام ترمز پنوماتیک نیز یاد می‌شود.

این نوع ترمز‌های بادی برخلاف ترمزهای عادی که در کامیون‌های سواری مورد استفاده قرار می‌گیرند، دارای یک پمپ باد خاص هستند. در واقع این ترمزها به دلیل وجود همین پمپ باد،‌ ترمز بادی نامید‌ه می‌‌شوند. با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در مورد این محصولات به شما عزیزان ارائه کنیم.

 

اهمیت بسیار بالای پمپ باد در کامیون‌ها

به‌منظور شناخت وظیفه پمپ باد در ترمز بادی کامیون‌ ها باید با اهمیت این پمپ‌ها آشنا شوید. به طورکلی سیستم ترمز بادی دارای سه بخش مختلف است که عبارت‌اند از: ترمز پدالی، ترمز دستی و ترمز اضطراری. سیستم ترمز بادی موجب تبدیل نیروی فشار هوا به نیروی مکانیکی می‌شود و به همین دلیل با ترمزهای موجود در اتومبیل‌های سواری تفاوت زیادی دارد.

به‌منظور ترمزگیری در این سیستم باید یک میزان خاصی از فشار هوا تأمین شود. حال شاید بپرسید که این فشار هوا دقیقاً توسط چه قطعه‌ای تأمین خواهد شد؟ برای پاسخ به این پرسش باید گفت که این امر مهم‌ترین وظیفه کمپرسور باد یا همان پمپ باد کامیون‌ها است. این بخش باید میزان هوای مدنظر سیستم ترمز بادی کامیون را تأمین کرده و آن را به درون قطعه‌ دیگری به نام تانک باد وارد کند.

در شرایطی که پمپ باد کامیون از کار بیفتد، قاعدتاً امکان تأمین هوای مدنظر سیستم ترمز بادی وجود ندارد؛ در نتیجه این امر، سیستم مربوطه به‌خوبی عمل نمی‌کند و در نتیجه راننده نمی‌تواند از قدرت ترمز بادی به منظور نگه داشتن کامیون استفاده  کند. با توجه به این مورد می‌توان گفت که وظیفه پمپ باد در ترمز بادی کامیون‌ ها یک وظیفه اساسی و کاملاً حیاتی محسوب می‌شود.

سیستم-ترمز

ترمز بادی کامیون ساختاری متفاوت با ترمز عادی دارد.

استفاده از پمپ‌های باد در کامیون‌های مدرن

باتوجه‌به وظیفه پمپ باد در ترمز بادی کامیون‌ ها، این محصولات حتی در کامیون‌های کاملاً مدرن نیز استفاده می‌شوند. برخی از افراد تصور می‌کنند که به علت مکانیکی بودن این سیستم نیازی به استفاده از آن‌ها در کامیون‌های مدرن وجود ندارد. باید گفت این تصور یک تصور کاملاً نادرست است. تفاوتی ندارد که کامیون مربوطه از چه نوع موتور یا طراحی خاصی بهره‌ می‌برد؛‌ زیرا در هر صورت استفاده از سیستم ترمز بادی و به تبع آن، بهره‌گیری از پمپ باد در این کامیون‌ها یک ضرورت به شما می‌آید.

دلیل این امر به کاربرد بسیار مناسب این نوع پمپ‌ها بر می‌گردد. تجربه ثابت کرده است که کامیون‌های فاقد سیستم ترمز بادی و پمپ باد را نمی‌توان در شرایط بسیار پیچیده رانندگی همچون شیب‌های خطرناک و یا پیچ‌های تند، به خوبی متوقف کرد. امروزه حتی شرکت‌های بسیار بزرگ تولیدکننده انواع کامیون همچون مرسدس بنز، ولو، اسکانیا و … نیز از سیستم ترمز بادی استفاده می‌کنند. وظیفه پمپ باد در ترمز بادی کامیون‌ های تولید شده توسط این شرکت‌ها نیز انتقال باد با فشار مناسب به سیستم مکانیکی ترمز بادی است.

لازم به ذکر بوده که سایز پمپ باد کامیون و ظرفیت آن، با توجه به نوع کامیون تعیین می‌شود. علاوه بر این، هر شرکت تولیدکننده دارای سیستم ترمز بادی مختص به خود است؛ به همین دلیل پیش از خرید این محصولات باید همواره به برند سازنده و همچنین ظرفیت کلی سیستم ترمز بادی کاملاً دقت کرد.

پمپ باد وظیفه بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

سخن پایانی

امروزه استفاده از سیستم ترمز بادی در انواع کامیون به یک ضرورت تبدیل شده است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم ترمز بادی، پمپ باد است. این قطعه وظیفه دارد تا فشار هوای مدنظر سیستم ترمز بادی را با سرعت مناسبی تأمین کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *