صفر تا صد اتاق سازی کامیون

اتاق سازی کامیون چیست؟

اتاق سازی کامیون به منظور جابه جایی انواع کالاها انجام می شود. انواع و اقسام کالاها و محصولات را می توان با کامیون ها جابه جا کرد. از اتاق کامیون برای جابه جایی انواع مواد غذایی، نوشیدنی های مختلف، حیوانات زنده، اثاثیه منزل، انواع مواد شیمیایی، تیرآهن و صنایع فلزی مختلف، ماشین آلات و دستگاه های صنعتی استفاده می شود. از این رو، اتاق کامیون بایستی سبک وزن، مستحکم، مقاوم در برابر رطوبت، عایق سرما و گرما، ایمن در برابر عوامل طبیعی و فشار باشد. جهت آشنایی بیشتر با فرآیند صفر تا صد اتاق سازی کامیون، ادامه مقاله را دنبال کنید.

مراحل تولید اتاق کامیون

اتاق کامیون که بر روی کامیون نصب می شود، بایستی سبک و مقاوم باشد. در فرآیند اتاق سازی کامیون، کاربرد آن بررسی می شود تا مناسب ترین اتاق طراحی گردد. ساخت اتاق کامیون به کالاهایی که قرار است با آن جابه جا کرد، بستگی دارد. مراحل تولید اتاق کامیون به شرح زیر است:

1- در ابتدا، متخصصان و طراحان بایستی مطابق با کاربرد اتاق کامیون، ابعاد، اندازه و متریال لازم برای ساخت آن را مشخص کنند. به عنوان مثال، اتاق کامیونت یخچالی که برای حمل و نقل مواد غذایی کاربرد دارد، از ساندویچ پانل ساخته می شود. ساندویچ پانل اورتان، علاوه بر سبک و مقاوم بودن، عایق دما هم می باشد. از این رو، طراحی اتاق کامیون اهمیت بالایی دارد.

صفر تا صد اتاق سازی کامیون

صفر تا صد اتاق سازی کامیون

2- پروفیل های فلزی مطابق طرح اولیه و با توجه به ابعاد و اندازه های معین بریده می شوند. پروفیل های برش زده طی فرآیند جوشکاری، اسکلت اتاق کامیون را می سازند.

3- پس از ساخت اسکلت اصلی، نوبت به ساخت بدنه اتاق کامیون می رسد. وظیفه تحمل وزن بار بر عهده بدنه اتاق کامیون می باشد. به بدنه اتاق کامیون، شاسی هم گفته می شود. شاسی بر روی اسکلت اتاق کامیون نصب می گردد. در ساخت بدنه، وزن فاکتور مهمی است که بایستی رعایت شود. هر چه وزن بدنه اتاق کامیون افزایش پیدا کند، مصرف سوخت کامیون هم تا حد چشمگیری افزایش می یابد.

4- جنس بدنه اتاق کامیون، فلزی است. فلز با قرارگیری در مجاورت عوامل محیطی دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود. به این منظور، بدنه اتاق کامیون بایستی رنگ شود. برای رنگ آمیزی بدنه اتاق کامیون از رنگ های مخصوص استفاده می شود.

5- پس از آماده سازی اتاق کامیون بایستی فرآیند نصب انجام شود. با کمک جرثقیل، اتاق کامیون بر روی کامیون قرار داده می شود.

اتاق سازی کامیون

انواع اتاق کامیون

پیش تر اشاره شد که فرآیند اتاق سازی کامیون بایستی متناسب با کالاهایی که قرار است حمل و نقل شوند، باشد. به این ترتیب، کالاها از هر گونه عوامل محیطی آسیب زننده، حفاظت می شوند. اتاق کامیون بسته به کاربردی که دارد، در مدل های مختلف طراحی و تولید می شود. انواع اتاق کامیون شامل موارد زیر می شود:

·       اتاق فلزی کامیون

یکی از رایج ترین انواع اتاق کامیون، اتاق فلزی کامیون یا اتاق حمل بار فلزی است که بر روی اکثر کامیون ها نصب می شود. متریال به کار رفته در اتاق سازی کامیون فلزی، استحکام و مقاومت بدنه را بالا می برد. استحکام اتاق های فلزی، امکان حمل و نقل کالاهای سنگین و حساس را فراهم کرده است. از این رو، می توان با اتاق فلزی کامیون، مصالح ساختمانی و مواد شیمیایی جابه جا کرد. از انواع مشابه اتاق فلزی کامیون می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اتاق حمل بار مسقف فلزی
  • اتاق حمل بار مشبک فلزی
  • اتاق حمل بار چوبی فلزی

·       اتاق چادری کامیون

یکی از انواع اتاق کامیون، اتاق چادری کامیون یا اتاق حمل بار چادری است. در ساخت اتاق چادری کامیون از انواع مختلف پارچه ها استفاده می شود که اصلی ترین پارچه های مورد استفاده در اتاق سازی کامیون، پلی استرها و پی وی سی ها هستند. اتاق حمل بار چادری مناسب حمل و نقل بارهای سبک وزن است. از این رو، از اتاق چادری کامیون برای جابه جایی مواد غذایی، محصولات کشاورزی و پوشاک استفاده می شود.

·       اتاق یخچال دار کامیون

در سطح شهر، بارها کامیون با اتاق یخچال دار دیده اید. اتاق یخچال دار کامیون یا اتاق حمل بار یخچالی، یکی از انواع اتاق های کامیون می باشد که بر روی کامیون نصب می شود. اتاق یخچال دار کامیون مجهز به سیستم سرمایشی می باشد. همان طور که از اسم آن پیداست، از اتاق یخچال دار کامیون برای حمل و نقل مواد غذایی مثل گوشت و مرغ که نیاز به دمای زیر صفر درجه دارند، استفاده می شود. از اتاق یخچال دار کامیون در نگهداری مواد غذایی مثل لبنیات و نوشابه که نیاز به دمای بالای صفر درجه دارند، هم استفاده می گردد.

صفر تا صد اتاق سازی کامیون

صفر تا صد اتاق سازی کامیون

انواع اتاق کامیون

اتاق حمل بار یخچالی بسته به کاربردی که دارد، با سیستم سرمایشی زیر صفر درجه یا بالای صفر درجه می سازند. اتاق یخچال دار کامیون مجهز به سیستم سرمایشی و عایق حرارتی می باشد. یکی از انواع اتاق کامیون که شباهت زیادی به اتاق یخچال دار کامیون دارد، اتاق حمل بار نوشیدنی است.

·       اتاق باری کامیون

یکی دیگر از انواع اتاق کامیون، اتاق باری می باشد که می توان با آن، بارهای مختلفی را جابه جا کرد. اتاق باری کامیون، ممکن است سبک و حجیم یا سنگین و حساس باشد. از این رو، نمی توان از یک نوع کامیون باری برای حمل و نقل کالاهای مختلف استفاده کرد. از اتاق باری سقف باز برای جابه جایی محصولات سبک و حجیم مانند پوشاک و محصولات کشاورزی استفاده می شود. در عوض، اتاق های مسقف برای جابه جایی کالاهای سنگین و حساس مثل داروها و مواد شیمیایی کاربرد دارند. از دیگر اتاق های کامیون که مشابه اتاق باری هستند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اتاق حمل بار چوبی
  • اتاق حمل جوجه
  • اتاق حمل مواد شیمیایی

عوامل موثر بر قیمت اتاق کامیون

پیش تر اشاره شد که در اتاق سازی کامیون، جنس و متریال بدنه و اسکلت آن اهمیت دارد. متریال به کار رفته در ساخت اتاق کامیون و ابعاد آن در تعیین قیمت، فاکتور مهمی هستند. از این رو، اتاق های چادری نسبت به اتاق های فلزی و اتاق های سقف باز نسبت به اتاق های مسقف، قیمت پایین تری دارند. از طرفی، هر چه اتاق کامیون بزرگ تر باشد، هزینه ساخت آن بالاتر می رود. ابعاد و اندازه اتاق کامیون بر روی قیمت تاثیرگذار هستند. اضافه کردن هر گونه تجهیزاتی به اتاق کامیون، قیمت نهایی را افزایش می دهد.

اتاق سازی کامیون

اتاق سازی کامیون

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *