صفر تا صد اتاق سازی کمپرسی

صفر تا صد اتاق سازی کمپرسی(0تا100)

اتاق سازی کمپرسی با هدف جابه جایی انواع و اقسام کالاها و محصولات در ابعاد و اندازه های مختلفی انجام می شود.

اتاق سازی کمپرسی چیست؟

اتاق سازی کمپرسی به منظور جابه جایی انواع کالاها بین شهرها انجام می شود. انواع و اقسام کالاها و محصولات را می توان با تریلیها (تریلی ها) جابه جا کرد. از اتاق کمپرسی برای جابه جایی انواع مواد غذایی، نوشیدنی های مختلف، حیوانات زنده، اثاثیه منزل، انواع مواد شیمیایی، تیرآهن و صنایع فلزی مختلف، ماشین آلات و دستگاه های صنعتی استفاده می شود. از این رو، اتاق کمپرسی بایستی سبک وزن، مستحکم، مقاوم در برابر رطوبت، عایق سرما و گرما، ایمن در برابر عوامل طبیعی و فشار باشد. جهت آشنایی بیشتر با فرآیند صفر تا صد اتاق سازی کمپرسی، ادامه مقاله را دنبال کنید.

مراحل تولید اتاق کمپرسی

اتاق کمپرسی که بر روی تریلی نصب می شود، بایستی سبک و مقاوم باشد. در فرآیند اتاق سازی کمپرسی، کاربرد آن بررسی می شود تا مناسب ترین اتاق طراحی گردد. ساخت اتاق کمپرسی به کالاهایی که قرار است با آن جابه جا کرد، بستگی دارد. مراحل تولید اتاق کمپرسی به شرح زیر است:

1- در ابتدا، متخصصان و طراحان بایستی مطابق با کاربرد اتاق کمپرسی، ابعاد، اندازه و متریال لازم برای ساخت آن را مشخص کنند. به عنوان مثال، اتاق کمپرسی حمل مرغ و جوجه با مخزن آبپاش متفاوت است. از این رو، طراحی اتاق کمپرسی به کاربرد آن بستگی دارد.

2- پروفیل های فلزی مطابق طرح اولیه و با توجه به ابعاد و اندازه های معین بریده می شوند. پروفیل های برش زده طی فرآیند جوشکاری، اسکلت اتاق کمپرسی را می سازند.

3- پس از ساخت اسکلت اصلی، نوبت به ساخت بدنه اتاق کمپرسی می رسد. وظیفه تحمل وزن بار بر عهده بدنه اتاق کمپرسی می باشد. به بدنه اتاق کمپرسی، شاسی هم گفته می شود. شاسی بر روی اسکلت اتاق کمپرسی نصب می گردد. در ساخت بدنه، وزن فاکتور مهمی است که بایستی رعایت شود. هر چه وزن بدنه اتاق کمپرسی افزایش پیدا کند، مصرف سوخت هم تا حد چشمگیری افزایش می یابد. از طرفی، استفاده از باربر خیلی بزرگ برای جابه جایی بارهای سبک، به صرفه نیست!

4- جنس بدنه اتاق کمپرسی، فلزی است. فلز با قرارگیری در مجاورت عوامل محیطی دچار زنگ زدگی و خوردگی می شود. به این منظور، بدنه اتاق کمپرسی بایستی رنگ شود. برای رنگ آمیزی بدنه اتاق کمپرسی از رنگ های مخصوص استفاده می شود.

5- پس از آماده سازی اتاق کمپرسی بایستی فرآیند نصب انجام شود. با کمک جرثقیل، اتاق کمپرسی ساخته شده با دقت بر روی تریلی قرار داده می شود.

اتاق سازی کمپرسی

اتاق سازی کمپرسی

جنس اتاق کمپرسی از چیست؟

ساندویچ پانل های به کار رفته در اتاق سازی کمپرسی از جنس پلی اورتان می باشند و از دو طرف، عایق هستند. از این رو، مقاومت بالایی در برابر فرآیند اکسیداسیون دارند. ورق به کار رفته در ساندویچ پانل ها، آلومینیومی و کرکره ای هستند. در فرآیند اتاق سازی کمپرسی، یک درب جانبی بزرگ هم ساخته می شود. درب اتاق کمپرسی مجهز به لولا و لنگ می باشد. در ساخت قسمت زیرین اتاق کمپرسی از ورق آهن آجدار همراه با پوشش عایق خارجی استفاده می شود. از این رو، مقاومت اتاق کمپرسی بالا می باشد.


بیشتر بخوانید :  صفر تا صد اتاق سازی کامیون


عوامل موثر بر قیمت اتاق کمپرسی

پیش تر اشاره شد که در اتاق سازی کمپرسی، جنس و متریال بدنه و اسکلت آن اهمیت دارد. متریال به کار رفته در ساخت اتاق کمپرسی و ابعاد آن در تعیین قیمت، فاکتور مهمی هستند. از طرفی، اتاق هایی که با مواد اولیه و متریال با کیفیت ساخته شده اند، گران تر از اتاق های درجه دو و درجه سه هستند. هر چه ابعاد اتاق کمپرسی بزرگ تر باشد، هزینه ساخت آن بالاتر می رود. ابعاد و اندازه اتاق کمپرسی بر روی قیمت تاثیرگذار هستند. اضافه کردن هر گونه تجهیزاتی به اتاق کمپرسی، قیمت نهایی را افزایش می دهد.

مزایای ساخت اتاق کمپرسی

·       افزایش بهره وری

با ساخت اتاق کمپرسی، بارها به صورت مرتب در کنار یکدیگر و بر روی هم قرار می گیرند. به این ترتیب، مقدار فضای اشغال شده توسط بار، کاهش می یابد. می توان بار بیشتری را بر تریلی سوار کرد. با افزایش فضای اشغال شده توسط بار، مقدار کالاهای قابل حمل با اتاق کمپرسی افزایش می یابد.

·       اصول ایمنی و حفاظت از بار

پیش تر اشاره شد که در فرآیند اتاق سازی کمپرسی از ساندویچ پانل های مقاوم استفاده می شود. بدنه و اسکلت اتاق کمپرسی به قدری محکم هستند که ایمنی بار در فرآیند حمل و نقل، تضمین می شود. از این رو، بار به سلامت به مقصد می رسد.

·       کاهش هزینه ها

برای هر تریلی، اتاق کمپرسی مخصوصی ساخته می شود که کاربرد مشخصی دارد. از این رو، هر اتاق مناسب جابه جایی حجم خاصی از کالاها می باشد. به این روش، تعداد سفرها کاهش می یابد. با کاهش تعداد سفرها، هزینه حمل و نقل و مصرف سوخت هم کاهش می باید.

صفر تا صد اتاق سازی کمپرسی

صفر تا صد اتاق سازی کمپرسی

ویژگی های اتاق کمپرسی

ابعاد و سایز اتاق کمپرسی بایستی با تریلی هماهنگ باشد. طول، عرض و ارتفاع اتاق کمپرسی با پشت تریلی تناسب دارد. وزن کمپرسی بسته به ابعاد در حدود چند هزار کیلوگرم است که ظرفیت آن بر اساس تن اندازه گیری می شود. قسمت پایینی بدنه اتاق کمپرسی از تعدادی محور فولادی با مقاومت بالا ساخته می شود تا در برابر وزن بالا، مقاوم باشد. برای تقویت اتاق کمپرسی از قوچ های عرضی استفاده می شود. در اتاق سازی کمپرسی، دیوارها را از ورق های فولادی مستحکم و تقویت شده با پایه های مورب مخصوص می سازند. تاج جلوی اتاق کمپرسی با ورق فولادی مقاوم و تقویت شده با میلگردهای طولی ساخته می شود.

در فرآیند اتاق سازی کمپرسی، یک درب جانبی بزرگ هم ساخته می شود. درب اتاق کمپرسی مجهز به لولا و لنگ می باشد. درب های عقب را می توان به صورت چرخشی (به سمت بالا یا به سمت راست و چپ) ساخت. در ساخت اتاق کمپرسی از تعدادی محور استفاده می شود تا مقاومت به صورت چشمگیر افزایش یابد. در اتاق کمپرسی، سیم کشی انجام می شود.

نکته کلیدی

کلاس دو تریلی ممکن است یکسان باشد ولی ابعاد اتاق کمپرسی آن ها یکسان نباشد. از این رو، تعیین ابعاد و سایز اتاق کمپرسی حائز اهمیت می باشد، چرا که ابعاد اتاق کمپرسی بایستی با تریلی هماهنگ باشد تا بتوان آن را بر روی تریلی نصب نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *